Профілактика булінгу

ЩО ТАКЕ ДИТЯЧИЙ БУЛІНГ?

 

Булінг (від англ. to bull — переслідувати) — це агресивна свідома поведінка однієї дитини (або групи) стосовно іншої, що супроводжується регулярним фізичним і психологічним тиском та є гострою проблемою сучасності.
Дослідники зазначають, що булінг відрізняється від сварки між дітьми тим, що:
 він супроводжується реальним фізичним чи психологічним насиллям: жертву висміюють, залякують, б’ють, розповсюджують плітки, оприлюднюють особисту інформацію та фото в соціальних мережах;
 в ситуації завжди беруть участь три сторони: той, хто переслідує, той, кого переслідують, та ті, хто спостерігають;
 він негативно впливає на всіх учасників, на їхнє фізичне та психічне здоров’я;
 може виникати спонтанно, коли несподівано для себе дитина опиняється або в ситуації переслідування, або приєднується до переслідувача;
 він може повторюватися багато разів.
Яким буває булінг?
Цькування може мати різні форми:
Фізичний булінг (штовхання, підніжки, бійки, стусани, нанесення тілеснихушкоджень).
Вербальне цькування (обзивання чи глузування).
Булінг стосунків (relational bullying) — явище соціального вигнання — коли дітей ігнорують, не допускають до ігор та вечірок, або вони стають жертвами чуток чи інших форм публічного приниження.
Кібербулінг (приниження за допомогою Інтернету, мобільних телефонів та інших електронних гаджетів). Кіберагресори створюють публікації, що принижують гідність жертв, відправляють їм повідомлення з погрозами, викладають фотографії і відео зі знущаннями.
Інтернет додає булінгу таких ознак:
 цілодобове втручання в особисте життя (цькування не має часового чи географічного обмеження);
 необмеженість аудиторії;
 блискавичність поширення інформації;
 можливість анонімного переслідування.

Усі форми булінгу — фізичний, вербальний, кібер та стосунків — мають тенденцію виникати одночасно.

 

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА БУЛІНГ


19 січня 2019 року набув чинності Закон України від18.12.2019 року № 2657-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)». Відтепер вчинення булінгу неповнолітньої чи малолітньої особи буде каратися штрафом від 850 до 1700 грн або громадськими роботами від 20 до 40 годин.
Знущання, вчинені повторно упродовж року після або групою осіб каратимуться штрафом у розмірі від 1700 до 3400 грн або громадськими роботами на строк від 40 до 60 годин.
У разі цькування неповнолітніми від 14 до 16 років, відповідатимуть його батьки або особи, що їх заміняють. До них застосовуватимуть покарання у вигляді штрафу від 850 до 1700 грн або громадські роботи на строк від 20 до 40 годин.
Окремо передбачена відповідальність за приховування фактів булінгу.
Якщо керівник закладу освіти не повідомить поліцію про відомі йому випадки цькування серед учнів, його оштрафують на суму від 850 до 1700 грн або призначать виправні роботи на строк до одного місяця з відрахуванням до 20 % заробітку.


Як притягуватимуть до відповідальності?
Після того, як повідомлення про вчинення булінгу надійшло до органів правопорядку, підрозділи поліції у справах неповнолітніх складають протокол про вчинення адміністративного правопорушення. Після цього справа передається на розгляд до відповідного суду або судді за місцем вчинення правопорушення. Судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення та призначають вид і розмір покарання.
Строк розгляду справи судом – 15 днів з для отримання ним протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи.


Куди звертатися за детальною консультацією та роз’ясненнями?
Якщо у вас виникли питання з приводу булінгу – телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій Україні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.


ВАЖЛИВО! Діти мають право безоплатно отримати послуги адвоката (складання заяв, представництво в суді). Якщо дитині необхідна психологічна допомога – звертайтеся на Національну дитячу «гарячу лінію» для дітей та батьків з питань захисту прав дітей за номером 116-111.

 

ПОРЯДОК РЕАГУВАННЯ БАТЬКІВ НА ВИПАДОК БУЛІНГУ В ЗАКЛАДІ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ


Шановні батьки! Якщо ваша дитина, яка вже адаптувалась до умов дитячого садка, стала відмовлятись ходити в заклад дошкільної освіти, вам обов’язково необхідно звернути увагу на це, особливо якщо збігається декілька факторів в поведінці дитини, а саме:

 дитині раптом стало страшно йти в дитячий садок;
 вона постійно скаржиться на головні болі або болі в животі без будь-якої причини;
 чіпляється за вас і проявляє плаксивість;
 приходить додому із травмами, які не може пояснити;
 залишається на самоті або впадає у стан депресії;
 розповідає про якусь дитину, яка робить їй всілякі пакості;
 має труднощі з концентрацією уваги;
 уникає зорового контакту, коли ви питаєте її про дитячий садок.

 

 

 

 

 

 

 

Поради батькам

 

 

  БЕЗПЕКА ДИТИНИ В ІНТЕРНЕТ - ПРОСТОРІ

 

Шановні батьки! Навчити дитину безпечній та відповідальній поведінці в інтернеті набагато важливіше, ніж просто заблокувати небажані матеріали та сайти.  
           Наші поради  допоможуть вам в цьому:

  • Розмовляйте зі своєю дитиною про небезпеку, що криється в Інтернеті. Покажіть, що вам можна довіряти, обґрунтовуйте заборони.
  • Разом з дитиною розробіть правила користування Інтернетом. Особливо домовтеся з нею про прийнятий час роботи в Інтернеті і сайти до яких вона збирається заходити.
  • Вчіть нікому без вашого  дозволу   не давати особисту інформацію: домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи, свої паролі.
  •  Навчайте дитину не розміщувати свої чи сімейні фотографії.
  •  Поясніть, що коли дитина    знайде якусь інформацію, що турбує її, нехай негайно сповістить про це  вас.
  •   Розкажіть, що не потрібно відповідати на невиховані й грубі листи. Якщо дитина отримала такий лист, то потрібно сповістити про це батьків .
  • Скажіть дитині, що їй не слід зустрічатися з людьми, яких вона знає тільки з Інтернету. Поясніть, що ці люди можуть виявитися зовсім не тими, за кого себе видають. Якщо ж це необхідно, то спочатку треба спитати дозволу батьків. Зустріч  має відбутися у громадському місці та й у присутності батьків.
  • Поясніть  дитині, що не все, що вона читає або бачить в Інтернеті, - правда. Привчіть її запитувати вас, якщо вона не впевнена.
  • Наполягайте, щоб дитина не завантажувала музику, комп'ютерні ігри та інші програми без вашого дозволу.
  • Використовуйте програмне забезпечення батьківського контролю для контролю за діяльністю дитини в Інтернеті.
  • Навчіть дитину поважати інших в Інтернеті. Переконайтеся, що вона знає про те, що правила етикету діють скрізь – навіть у віртуальному світі.

 

Поширені онлайн-ризики з якими можуть зустрітись

діти дошкільного віку в онлайн-просторі

за посиланням: 

https://rada.info/upload/users_files/21755820/b9af4d53d392cf7472ea994d0a93e436.docx

 

 

КОРИСНІ РЕСУРСИ ЩОДО ОНЛАЙН-БЕЗПЕКИ ДІТЕЙ

 

 Інформаційне відео щодо особливостей Інтернет-безпеки дітей дошкільного віку: 

 https://www.youtube.com/watch?v=xYgSyom-d0w&t=9s&ab_channel=DialogHub

Пам'ятка для батьків: «Діти. Інтернет. Мобільний зв'язок»: https://mon.gov.ua/ua/osvita/pozashkilna-osvita/vihovna-robota-ta-zahist-prav-ditini/bezpeka-ditej-v-interneti

Посібник для батьків "Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі": https://rescentre.org.ua/images/Uploads/Files/internet_safety_dl/children_internet.pdf

Курс  із медіаграмотності для батьків, який допоможе удосконалити знання про те, як захистити дитину від фейків і навчити їх розпізнавати та критично мислити: http://besttest.tilda.ws/page7261342.html?fbclid=IwAR1FrJ-opqp35fZpGGfR3U_C5F9nZyz-DeXhbEaXCP70Y6yqxoD44cZ5n7Q.

Серіал для батьків «Безпека дітей в Інтернеті»: https://www.youtube.com/watch?v=mbn8Cjw3O_o

 

 

"Ні - булінгу!"

 

5 мультфільмів, які допоможуть навчити цінувати кожного!

"Веселий мультик  про пташок", 2000 рік - https://youtu.be/G_4Eo2vFpRc

"Жив собі Чорний кіт", 2006 рік - https://youtu.be/Vs2w844QDvc

"Курка, яка несла всяку всячину", 2006 рік -  https://youtu.be/aNUeLHOpMyg

"Гидке (бридке) каченя", 2016 рік - https://youtu.be/I_A1VhWLKpI

"Вірте у любов, вірте у Різдво", 2018 рік - https://youtu.be/SwQhebWgSco

 

 

 

 

 


1
2
3