Психологічна підтримка під час війни
Перемагає той, хто зберіг ресурс
Коли в Китаї знищували горобців, їх просто лякали. Пташки злітали і носились в повітрі. А їм не давали сісти, знову лякали. І горобці від знемоги гинули. Вони не можуть довго літати. Ось і падали замертво на землю. Так знищили всіх горобців, нехитрим і жорстоким способом.
Це саме відбувається з нами, коли ми довго тривожимося і нервуємо. Ми злетіли, тремтячи крильцями, а присісти нам не дають. Або злі люди. Або погані думки. Страх, переживання, тривога, побоювання…
Недарма вороги щоночі намагаються нагадати про себе. Це щоб знесилити нас і змусити впасти замертво. Серце того, хто боїться, тремтить і не може заспокоїтися, як горобець в небі. Вичерпує свій ресурс і зупиняється…
І тих, хто повертає вас в погану ситуацію, лякає або турбує, нагадує і розпалює скандал, теж уникайте. Вони не дають вам перепочити та набратися сил.
Виграє той, хто змушує себе приземлитися і відпочити. Хто вміє зупинити потік поганих думок, хто контролює тривогу. І той виграє, кому є де відпочити. У кого є друзі. Затишний будинок, в якому людина відчуває себе в безпеці. У кого є молитва. І довіра до світу. Який сам по собі не так уже й поганий і страшний. І можна присісти і відпочити.
Людину вбивають її думки, її власний страх.
Треба перепочити. Потрібно знайти безпечне місце хоч ненадовго. Розслабитися і відволіктися, отримати позитивні враження, завмерти в обіймах рідних … До хорошого психотерапевта піти. І перестати думати про погане. Наказати собі перестати.
Горобці не могли протистояти страху. А людина розумна. І цілком може змусити себе переключитися. Зберегти своє життя і своє здоров’я.
А потім чинити опір і перемогти.
Перемагає той, хто може сісти і відпочити. І отримати підтримку і захист. Хоча б тимчасово. Але і цього досить для відновлення сил.
Як підтримувати ментальне здоров'я в умовах постійних викликів і стресу
Від початку російського повномасштабного вторгнення українці щодня проявляють свою витримку та стійкість. Проте важкі події сьогодення однаково впливають на психічний стан, якою б сильною людина не була.
Навіть травма спостереження за сумними подіями може сильно вплинути на психологічний стан людини, що фізично перебуває в безпеці. Тому дуже важливо працювати зі своїм емоційним станом.
Ось декілька порад, які допоможуть пережити стреси сьогодення:
Підтримуйте фізичну активність. Рух і фізичні навантаження (навіть мінімальні) допоможуть вам позбутися напруги, викликаної тривожністю.
Мінімізуйте перегляд новин. Запам'ятайте, що головні новини — у вас за вікном. Реагуйте на сигнали сирени та сфокусуйтеся на домашніх справах, оскільки негативна інформація з новин здатна викликати тривожні стани.
Перемкніть роботу свого мозку на щось корисне для себе: вивчайте іноземні мови, освоюйте нові онлайн-професії, розв'язуйте задачі, займіться кросвордами тощо. Така активізація мозку допоможе відволіктися від новин про важке сьогодення та розкрити й розвинути свої особисті якості.
Використовуйте техніки релаксації – дихальні техніки, медитації, прогулянки на свіжому повітрі допоможуть вам покращити настрій і зарядити ваш організм енергією.
Діліться емоціями. Висловлюючи свої почуття та підтримуючи одне одного, ви не тільки можете знизити свою тривожність, а ще й стати ближчими з іншими людьми.
А що допомагає вам проживати емоції? Давайте підтримаємо та надихнемо одне одного!
Щоб підтримати дітей під час військових дій та надати їм швидку психологічну допомогу, МОН та психолог Світлана Ройз підготували серію відео.
Вони доступні за посиланнями
Сайт МОН: https://mon.gov.ua/ua/psihologichna-turbota-vid-svitlani-rojz
YouTube МОН: https://youtube.com/playlist?list=PLFVSJgZgf7h8rXg9TTyevxZkdfxAQXodS
Війна увійшла в наше життя, сколихнувши всі його сфери. І всі ми досвідчуємо, що війна має великий вплив на психологічне життя людини. Втім війна, як і будь-яка інша кризова подія, може мобілізувати наші внутрішні й зовнішні ресурси, щоб захистити нас, і щоб дати силу захистити інших, вона може сприяти внутрішньому зростанню людини і єдності громади – як будь-яка криза, вона може мати різні наслідки – і великою мірою ці наслідки залежатимуть від того, що ми можемо протиставити їй, тобто наші психологічні, соціальні, духовні ресурси. Тому ми започатковуємо цикл матеріалів, де будемо ділитися інформацією щодо збереження та відновлення наших ресурсів, формування психологічної стійкості.
Сьогодні вашій увазі пропонується пам’ятка з надання першої неспеціалізованої допомоги дітям, які перебувають в післятравматичному стані (для батьків, педагогів, спеціалістів психологічної служби).
ПАМ’ЯТКА
В будь-який час, жодна людина не може уникнути травматичних подій (подій в своєму сприйнятті, як загрозливих для життя та здоров’я). Діти – особливо вразлива вікова категорія до стресових подій. І реакція на ці події має свою специфічність, свої емоційні, тілесні та поведінкові прояви.
!!! Дорослим потрібно усвідомити, що змінені тілесні відчуття, непритаманні емоційні прояви та поведінка дитини, що зустрілась з травматичною ситуацією, є нормальною реакцією внутрішнього захисту від небезпеки. Це потрібно організму для того щоб вижити.
Правило № 1
ВСЕ, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ З ДИТИНОЮ ПІСЛЯ ПЕРЕНЕСЕНОЇ ТРАВМАТИЧНОЇ СИТУАЦІЇ, – ЦЕ НОРМАЛЬНА РЕАКЦІЯ НОРМАЛЬНИХ ЛЮДЕЙ НА НЕНОРМАЛЬНІ ПОДІЇ
Організм людини на травму реагує так, що блискавично вмикаються захисні рефлекси, переорієнтовуючи в стан тривоги.
Правила № 2
РЕАКЦІЯ НА ТРАВМУ В ДІТЕЙ, ЯК І В ДРОСЛИХ, З ПЛИНОМ ЧАСУ МАЄ СВОЇ ЗАКОНОМІРНОСТІ, ПРОХОДИТЬ ПЕВНІ СТАДІЇ (ФАЗИ) ВІДРЕАГУВАННЯ. ПЕРША ДОПОМОГА НАДАЄТЬСЯ ДИТИНІ, ЗВАЖАЮЧИ НА ЇЇ ПОТРЕБУ І ФАЗУ ПЕРЕБІГУ ПІСЛЯТРАВМАТИЧНОГО ВІДРЕАГУВАННЯ
Правило № 3
У ДІТЕЙ ПЕРЕБІГ РЕАГУВАННЯ НА СТРЕС СПОСТЕРІГАЄТЬСЯ ІНАКШЕ НІЖ У ДОРОСЛИХ, ФАЗИ ВІДРЕАГУВАННЯ МОЖУТЬ ЗМІНЮВАТИ СВОЮ ТИПОВУ ЧЕРГОВІСТЬ, ВИПАДАТИ (НЕ ПРОЯВЛЯТИСЬ ВЗАГАЛІ), НЕ МАТИ СВОЇХ ЧАСОВИХ ГРАНИЦЬ
Теоретичні та практичні рекомендації з надання першої допомоги (враховуючи потребу і фазу перебігу відреагування)
ФАЗА 1 («стан замороження», «шоковий стан»)
Коли? – під час травматичної події, чи відразу після перенесеного стресу
Що з дитиною? – відчуття холоду, спітнілість, дитина тремтить
Допомога
*забрати дитину з місця подій
*дати можливість зігрітись (одіяло, теплий одяг, слабкий теплий солодкий чай)
*дайте відчути дитині свою присутність (підтримуюча розмова, доброзичливий фізичний контакт)
*не демонструйте свою тривогу, хвилювання в присутності дитини
*дбайте про комфорт дитини (відсутність відчуття безпеки і комфорту в цій фазі є загрозливим чинником для виживання)
ФАЗА 2 (збудження)
Коли? – від кількох хвилин до кількох годин після подій, що викликали порушення
Що з дитиною? – фізичне та психічне збудження (дитина може плакати, безпідставно сміятись, бігати, кричати, не відпускати Вас ні на крок…)
Допомога
* дайте дитині відчувати себе в безпеці
*не залишайте дитину саму
*намагайтесь «витримати» будь яку, навіть нестерпнішу поведінку дитини
*в своїх діях намагайтесь дотримуватись темпу поведінки дитини ( разом рухайтесь з дитиною, розмовляйте виразно, мова гучна з поступовим зниженням гучності, що дає можливість вгамовувати рухову активність. (будьте провідником і керманичем поведінки дитини)
* дбайте про безпеку дитини (поведінка є загрозливою для нещасних випадків)
* дозволяйте дитині плакати, чіплятись за Вас
*втішайте дитину, завжди будьте поруч
*зберігайте спокій
Застереження
**жодних вимог
**жодних аргументів
**жодних докорів
**вгамуйте свій страх і не демонструйте його дітям
ФАЗА 3 (заперечення, уникання)
Коли? – години – дні після події
Що з дитиною? – дитина зменшує свою активність, заперечує подію,що спричинила порушення, не хоче про це говорити, робить вигляд що нічого не чує, ховається. Спостерігається порушення сну, підвищена вразливість, дратівливість, злість на оточуючих та на себе. Досить часто в дитини є страх.
Деякі діти постійно грають в одну і ту ж гру (це нормальна поведінка дитини, яку можна контролювати).
Підставою звернутись за допомогою психолога є «застрягання» на грі в травматичну подію»
Допомога
* у дитини є нагальна потреба в спокої
* при можливості, чергуйте періоди дозованих розмов про подію з періодами свідомого уникання такого спілкування (будьте обережні, надмірно наполягаючи згадувати подію, Ви можете поглибити уникаючу поведінку, що може викликати навіть вороже ставлення до Вас).
* якщо уникаюча поведінка триває понад тиждень, звертайтесь за допомогою до психотравматерапевта (травматерапевта).
ФАЗА 4 ( аналітична )
Коли? – години – дні після події
Що з дитиною? – прагнення зрозуміти те, що трапилось. «Критичний аналіз» травматичних подій (пошук правди та змісту того що сталося, прагнення «передбачити» наслідки подій у майбутньому, «змінене» бачення себе та світу. Усвідомлення того, що «життя розділилось» на «до» і «після». Дитина переживає жахливий досвід, відтворюючи його в іграх, і в цих же іграх намагається знайти вихід.
Інколи можусь виникати питання про сенс життя, страждання, про їх причини та наслідки (ЗАСТЕРЕЖЕННЯ: така поведінка дитини повинна насторожити дорослих, адже ця поведінка може викликати суіцидальні наміри).
Допомога
* продовжуйте спілкуватись з дитиною (розмовляйте, грайтеся, ліпіть, малюйте… ) У цих іграх можна здійснювати спроби спрямовувати контекст спілкування в травматичну подію (будьте уважні – нічого не робіть у супротив волі дитини, при появі хвилювання дитини, «виходьте» з травматичних подій)
* при потребі звертайтесь до психолога
* оберігайте дитину від будь-якого додаткового стресу
* не дозволяти перебувати в стані бездіяльності
* зрозумілою для віку мовою пояснюйте все, що відбувається. Пояснюйте ті чи інші заходи були доцільними (медичне втручання, похорон…)
* дитина повинна відчувати постійний контроль над ситуацією
* не приховувати, не спілкуватись натяками, бути щирими та відкритими
* стежте, щоб дитина достатньо спала і повноцінно харчувалась
* слідкуйте, щоб фази свідомого заглиблення в тему чергувались з фазами свідомого відволікання від неї
Застереження
** не докучайте дитині
** будьте готові слухати і вислуховувати
** не вимагайте пояснень
** не чиніть тиску
ФАЗА ( опрацювання проблеми)
Коли? – дні – тижні після події
Що з дитиною? – відсутність симптомів. Згадуючи про травматичну подію, вже не виникає «травматичне навантаження». Дитина спокійно може про це розповідати і її більше не переповнюють негативні почуття з минулих травматичних подій. В дитини не залишається негативних переконань про себе та про світ.
У ВИПАДКУ ВАЖКОГО ПЕРЕБІГУ ВСІХ ФАЗ ВІДРЕАГУВАННЯ, ПРИ НАДМІРНІЙ ТРИВОЖНОСТІ ДОРОСЛИХ ЗА СТАН ДИТИНИ, ПРИ ТРИВАЛОСТІ СИМПТОМАТИКИ ПОНАД ЧОТИРИ ТИЖНІ, ЗВЕРТАЙТЕСЬ ЗА СПЕЦІАЛІЗОВАНОЮ ДОПОМОГОЮ ДО ФАХІВЦЯ.
З турботою,
Навчально-методичний центр психологічної служби КЗ СОІППО
Почуття пригніченості та хвилювання є природними і часом відвідують кожного з нас. Прості навички піклування про своє психічне здоров’я допоможуть зберігати внутрішній баланс, за відсутності зовнішнього.
Робіть приємне для тіла і думок.
Залишайтеся на зв’язку з близькими.
Будьте добрими до себе, все буде гаразд.
Зрозумійте свої почуття та почніть про них говорити в голос.
Дослухайтеся до власного тіла - знаходьте напружені зони та намагайтеся їх позбутися.
Спробуйте заспокоїтись за допомогою дихальних вправ.
Обирайте те, що добре впливає на ваш організм і ментальний стан:
Поговоріть з тим, кому довіряєте - варіантів багато: від друзів та спеціалістів до анонімної лінії підтримки.
Шукайте позитив у буденності.
Повна версія статті тут: https://uni.cf/3rGzMGS
Режим очікування: як зберегти віру в перемогу
Ми не можемо передбачити дату закінчення війни, але ми знаємо, що перемога настане. Ми не можемо впливати на рішення та дії політиків і військових, але ми можемо підтримувати їх своєю вірою.
✨ Віра – сильний емоційний стан, що супроводжує переконання, впевненість людини у будь-чому. Це життєва сила, яка дає нам волю рухатися. Віра пов’язана із довірою – почуттям особливої незмінної прихильності, здатністю покладатися на того, кому довіряєш.
✨ Природно, що на 19-й день війни можуть виникати різні думки: чи витримаємо, чи встоїмо. Віра теж потребує підтримки. І для цього кожен із нас може робити кілька кроків: